Jak odbudować związek po zdradzie?

Zaufanie jest prawdopodobnie najważniejszym elementem zdrowego związku. A jednak o wiele łatwiej i krócej jest stracić zaufanie, niż je odbudować. Odbudowa zaufania wymaga czasu, cierpliwości i pracy, tak samo jak jego zdobycie. Można to jednak zrobić, jeśli obie osoby są zmotywowane.

Zaufanie buduje się latami, łamie w sekundę, a naprawia na zawsze”.

Kiedy myślisz o okolicznościach, które mogą doprowadzić do utraty zaufania do partnera, od razu może przyjść Ci na myśl niewierność.

Ale zdrada nie jest jedynym sposobem na podważenie zaufania w związku. Zaufanie można również nadwyrężyć, manipulując sytuacją w taki sposób, by odpowiadała danej osobie, nie dzieląc się otwarcie swoimi prawdziwymi uczuciami z partnerem, nie będąc niezawodnym w potrzebie, nie dotrzymując słowa lub łamiąc obietnice, a także zatajając lub ukrywając informacje.

Warto także zadbać o Wasze relacje w łóżku – postaw na gadżety, takie jak knebel erotyczny czy duże wibratory. Wszystko to oferuje sex shop online.

Czym jest zaufanie w związku?

Zanim przyjrzymy się sposobom na odbudowanie zaufania, ważne jest, by zrozumieć, czym dokładnie jest zaufanie. Zaufanie odnosi się do przekonania danej osoby, że motywacje drugiej osoby są wobec niej życzliwe i że w związku z tym ta druga osoba będzie odpowiadać na jej potrzeby. Zaufanie jest również postrzegane jako cecha osobowości, charakteryzująca skłonność ludzi do ufania lub nieufania innym w ogóle. Zaufanie to także wybór. Nie możesz sprawić, by ktoś Ci zaufał, to on musi zdecydować, czy może Ci zaufać.

Oznaki zaufania w związku romantycznym to m.in:

  • Wzajemny szacunek dla siebie, który przejawia się w sposobie komunikowania się, współdziałania i traktowania siebie nawzajem.
  • Uwzględnianie potrzeb drugiej osoby oraz bycie niezawodnym i pomocnym.
  • Empatia dla uczuć, obaw, lęków i niepewności drugiej osoby.
  • Zaangażowanie w związek i jego przyszłość.
  • Poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego, zaufanie, że partner będzie respektował twoje fizyczne i emocjonalne granice.
  • Bezpiecznie jest dzielić się z partnerem swoimi sprawami.
  • Czujesz się bezpiecznie, gdy dzielisz się z partnerem swoimi słabościami, ufając, że nie zostaną one wykorzystane.

Zaufanie w związku nie oznacza, że musisz dzielić się z partnerem każdą rzeczą, którą przeżywasz, czujesz lub myślisz. To normalne i zdrowe, że masz osobiste myśli, uczucia i doświadczenia, które zachowujesz dla siebie.

Zaufanie nie oznacza też, że musisz dać swojemu partnerowi pełny dostęp do kont bankowych (chyba że jest to konto wspólne), komputerów osobistych, telefonów komórkowych czy kont w mediach społecznościowych. Zaufanie w związku zazwyczaj oznacza, że nie musisz sprawdzać, co się dzieje z Twoim partnerem. Masz do niego zaufanie i czujesz, że możesz mówić o wszelkich obawach.

Czy to się opłaca?

Odbudowa zaufania nie jest łatwym zadaniem. To normalne, że zanim podejmiesz decyzję o zaangażowaniu się w pracę nad swoim związkiem, zastanawiasz się, czy w ogóle warto.

Jeśli Twój partner popełnił błąd lub dwa w trakcie długiego związku i przyznał się do tego, praca nad kwestiami zaufania może być właściwym posunięciem. Dopóki między wami jest miłość i zaangażowanie, praca nad problemami z zaufaniem tylko wzmocni wasz związek.

Jeśli jednak wiesz, że już nigdy nie będziesz w stanie całkowicie zaufać swojemu partnerowi, niezależnie od tego, co zrobi, najlepiej od razu postawić sprawę jasno, abyście oboje mogli zacząć iść naprzód osobno.

Author: lilja.pl