Co warto zwiedzić w Krakowie?

Szukasz miejsca na wycieczkę? Wybierz Kraków, a na pewno nie będziesz się nudzić! Co warto zobaczyć w Krakowie?

Wawel

Absolutnie obowiązkowy punkt wycieczki po Krakowie to Wawel. W tym miejscu odbywały się koronacje i pogrzeby polskich władców. We wnętrzach można podziwiać malowidła, przedmioty codziennego użytku używane w minionych wiekach, a także słynne krakowskie arrasy.

Smocza jama

W pobliżu Wawelu znajduje się smocza jama. To krasowa jaskinia. Podobno mieszkał tam smok, jednak obecnie po wyjściu zobaczymy jedynie figurę smoka ziejącego ogniem.

Kościół Mariacki

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, znany bardziej jako Kościół Mariacki to piękny ceglany kościół. Ma dwie wieże, różnej wysokości. W kościele mariackim znajduje się słynny obraz Wita Stwosza. Sam kościół ma bardzo ładne wnętrze. Ponadto z wieży w samo południe odgrywany jest słynny hejnał Mariacki.

Muzeum Witrażu

Wycieczka po muzeum pozwala poznać tajemnice tworzenia i produkcji witraży. Można się tu także dowiedzieć więcej o witrażach w krakowskich kościołach.

Dom Jana Matejki

To stosunkowo niewielkie muzeum słynnego artysty. Jan Matejko mieszkał i tworzył w Krakowie. ZW muzeum można podziwiać niektóre jego obrazy, a także zobaczyć, jak wyglądała jego pracownia.

Kościół Franciszkanów

Uwagę przykuwają piękne witraże oraz wspaniała architektura. W miejscu tym często bywał Jan Paweł II. W pobliżu znajduje się również słynne okno Franciszkańska 3, z którego przemawiał podczas pielgrzymek do Polski.

Arsenał- Muzeum Sztuki Starożytnej

Galeria mieści się na I piętrze dawnego Arsenału Miejskiego. Znajdują się w niej zabytki pochodzące ze śródziemnomorskich kultur starożytnych. Są to rozmaite rzeźby, sarkofagi, a także umieszczone w gablotach naczynia i inne wyroby, a także dzieła sztuki malarskiej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów rodziny Czartoryskich oraz do rodziny Potockich z Krzeszowic.

Historyland

Historyland to interaktywne zwiedzanie. Szczególnie poleca się go najmłodszym, gdyż dzieci czerpią z niego więcej radości niż ze standardowego muzeum. Wystawy zostały zbudowane z klocków lego. Obejrzenie wystawy to świetna rozrywka dla całej rodziny.

Krakowskie planty

Nie sposób, będąc w pobliżu rynku, przegapić krakowskie planty. Często spacerowali po nich wybitni artyści. Niektórzy z nich mają swoje pamiątkowe ławeczki. W parku znajduje się sporo ścieżek oraz kwiatów. Krakowianie lubią spędzać tu wolny czas.

Pomnik grunwaldzki

Pomnik upamiętniający słynną bitwę znajduje się w centrum rynku, właściwie naprzeciwko kościoła Mariackiego.

Sukiennice

W dawnych czasach w miejscu tym bardzo intensywnie rozwijał się handel. Obecnie można tu kupić głównie regionalne pamiątki. Ciekawsze rzeczy można za to znaleźć w muzeum, które znajduje się w podziemiach. Tam można poczuć klimat dawnego Krakowa.

To nie jedyne atrakcje Krakowa. Stale powstają nowe miejsca i to miasto ma do zaoferowania nie tylko piękne zabytki. Warto wybrać się na dłuższą wycieczkę po Krakowie.

Artykuł powstał dzięki Feel Krakow.

Author: lilja.pl