Czym się wyróżniają błazenki?

Do najpopularniejszych ryb garbikowatych zaliczają się bez wątpienia błazenki. To piękne rybki, które skradły serca nie jednego akwarysty morskiego. Ostatnimi czasy stały się również niezmiernie popularne i rozpoznawalne również wśród osób nie zajmujących się zagadnieniem akwarystyki. A wszystko dzięki disnejowskiej kreskówce o przygodach, małego dzielnego Nemo.

Występowanie

Ryby z gatunku amphiprion ocellaris w naturze żyją w morzach koralowych oraz w dwóch spośród oceanów: Indyjskim i Spokojnym.

Cechy charakterystyczne błazenków

Rybki Nemo są niewielkie, osiągają maksymalnie do 30 centymetrów długości. Ich znakiem rozpoznawczym są charakterystyczne pomarańczowo-białe pasy, wzdłuż boków ciała.

Warto również wiedzieć, że rybki z tego gatunku są znane ze względu na symbiozę z ukwiałami, która przynosi wiele obustronnych korzyści dla organizmów. Błazenki wewnątrz ukwiała mają bezpieczne schronienie, ukryte przed światem rzędem parzących macek koralowca. Z kolei koralowiec zyskuje zwierzęta, którymi się żywi, zwabione przez ryby. Dodatkowo amphipriony dbają o jego czystość, usuwając zanieczyszczenia.

Błazenki cieszą się niezmierną popularnością wśród akwarystów i nie wymagają bardzo specjalistycznej wiedzy oraz bardzo restrykcyjnych warunków do życia.

Author: lilja.pl