Witamina b5 często występuje pod inną nazwą, która w pewnych kręgach jest o wiele częściej stosowana. Kwas pantotenowy nie jest jednak tym samym, co witamina b5, chociaż wielu ludzi błędnie stosuje obie nazwy zamiennie, uznając oba związki za tożsame.
Źródłem tego nieprawidłowego nazewnictwa jest fakt, że kwas pantotenowy jest głównym składnikiem witaminy b5. Poza nim, w skład witaminy b5 wchodzi również koenzym A, pantenol oraz panteina. Kwas jest wobec tego jedynie częścią składową witaminy b5, ale absolutnie nie jest jej alternatywną nazwą. Z racji tego, że jest głównym elementem witaminy b5, występuje w wielu produktach spożywczych, a jego zapotrzebowanie dzienne wynosi niespełna 7mg. Pierwszą dyskusję na temat kwasu pantotenowego podjęto dopiero na początku dwudziestego wieku.
To właśnie wtedy Roger Williams, wybitny amerykański biochemik odkrył wszechobecność pewnego związku i nazwał go ‘panthoten’, co w języku greckim oznacza ‘wszechobecny’. Williams prowadził wieloletnie badania nad witaminami, ich właściwościami, obecnością w poszczególnych składnikach. Swojego czasu intensywnie pracował nad możliwością leczenia z alkoholizmu za pomocą mieszanki konkretnych witamin. Statystyki niestety potwierdzają, że witaminy w tym wypadku mogą być nieprzydatne. Niemniej, Williams to wybitny biochemik, który w zasadzie całe swoje życie poświecił witaminom, wierząc święcie, że jeżeli nasz organizm wysyła niepokojące sygnały, to jest to wyłącznie oznaka nieprawidłowej diety.
Najnowsze komentarze