Kiedy warto pić kawę?

Kawa to napój pobudzający, który motywuje organizm do działania, dodając mu energii. Ze względu na sposób działania kofeiny, warto zastanowić się, jaka jest najlepsza pora dnia na spożywanie tego rodzaju esencji. Dowiedz się, w jakim momencie najlepiej pić kawę oraz sprawdź, co zrobić, aby zapewniała ona maksimum swoich właściwości pobudzających. 

Jak działa kofeina?

Kofeina to jeden z najbardziej docenianych składników kawy. Działa ona pobudzająco, sprawiając, że organizm ma znacznie więcej energii i jest bardziej zdolny do działania. Dzieje się tak ze względu na to, że kofeina działa blokująco na adenozynę, która jest odpowiedzialna za uczucie zmęczenia. Po wypiciu odpowiedniej dawki pobudzającej esencji układ nerwowy jej nie wykrywa, a co za tym idzie, człowiek nie jest senny i ospały. Ze względu na to, że kofeina ingeruje w naturalne funkcjonowanie organizmu człowieka, należy zachować ostrożność w jej spożywaniu. Wskazuje się, że dorosła osoba może pozwolić sobie na wypicie maksymalnie 400 mg kofeiny, co przekłada się na ok. 3-4 filiżanki esencji. Warto również pamiętać o tym, aby spożywać wyłącznie sprawdzone mieszanki, które cechują się wysoką jakością i dobrym składem. Takie produkty można znaleźć między innymi w sklepie internetowym Cafe Silesia

W jakiej porze dnia pić kawę? 

Poza jakością mieszanki oraz liczbą pitych filiżanek kawy, na jej efektywne działanie pobudzające ma wpływ taki czynnik, jak pora dnia. Podkreśla się, że kofeina spożywana w nieodpowiednim czasie nie zadziała w sposób prawidłowy, co może zaburzyć naturalne działanie kortyzolu. 

Poranek

Aby zachować odpowiedni rytm tego hormonu, odpowiedzialnego za pobudzenie organizmu, kofeiny nie należy, wbrew pozorom, pić tuż po przebudzeniu. W ciągu dwóch godzin od przebudzenia kortyzol wytworzy się samodzielnie i zapewni energię na następną połowę dnia. Kawę rano można pić więc wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, gdy jest się nadmiernie ospałym, a potrzebna jest energia do działania.

Popołudnie

Po południu wzrasta poziom adenozyny. Aby delikatnie zatrzymać ten proces i wydłużyć pobudzenie organizmu, można wypić w tym czasie pierwszą lub dla niektórych drugą porcję kawy. Kolejną godziną odpowiednią do wydłużenia braku odczuwania zmęczenia jest 16. Powinna to być ostatnia dawka kofeiny. 

Wieczór

Ze względu na to, że adenozyna usuwana jest z organizmu podczas snu, należy ograniczyć jej niwelowanie za pomocą kofeiny, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Tylko dzięki temu możliwe jest zapewnienie naturalnego procesu odpoczynku w nocy, który wpływa na regenerację organizmu. Podkreśla się, że kawy nie należy pić na około 6 godzin przed snem. Biorąc pod uwagę indywidualny tryb funkcjonowania, należy przeliczyć sobie ten czas tak, aby zapewnić sobie bezproblemowe zaśnięcie. 

Jaka kawa pobudza?  

Trzeba wziąć pod uwagę, że do zachowania prawidłowego naturalnego rytmu organizmu potrzebny jest czas. Musi on się przyzwyczaić do rytmu dobowego, a każda, nawet najmniejsza zmiana związana z zaburzeniem snu może spowolnić ten proces. Warto jednak zadbać o to, aby miał on czas na naturalną regenerację. W momencie, gdy organizm jest nadmiernie przemęczony, nie należy sięgać po większe ilości kofeiny. Znacznie lepiej zagospodarować czas na odpoczynek. Co więcej, zwiększenie spożywanej liczby kaw w ciągu dnia nie zawsze pozwala na pobudzenie organizmu do działania. Aby zapewnić sobie najlepsze efekty, znacznie lepiej zdecydować się na mniejsze porcje, lepszych jakościowo produktów. Na wielkość pobudzenia wpływa między innymi stopień wypalenia kawy, ilość zawartej w niej kofeiny, a także prawidłowość przygotowania esencji. Należy również pamiętać, że aby zapewnić sobie maksimum pobudzającego działania mieszanki, dobrze jest wykorzystać kawę ziarnistą. Ta zmielona tuż przed podaniem gwarantuje jeszcze lepsze efekty niż produkty rozdrobnione znacznie wcześniej. 

Author: lilja.pl