Młóto jest produktem ubocznym powstałym przy produkcji piwa pils. Jego zakup jest możliwy jedynie przez firmy, które stanęły do przetargu. W skład młóta wchodzą pozostałości ziarna pszenicy lub jęczmienia, charakteryzuje się ono również wysoką zawartością białka. Czym jeszcze wyróżnia się młóto browarniane i jakie korzyści dla hodowców wynikają z jego podawania? Przeczytaj poniższy artykuł i sięgnij po sprawdzone informacje!
Co zawiera młóto i na jaki rodzaj komponentu warto się zdecydować?
Młóto browarniane może występować w postaci świeżej, jak i suszonej oraz w formie kiszonki. Świeże młóto wymaga jak najszybszego podania na stół paszowy – tutaj nie zaleca się długiego magazynowania i przechowywania ze względu na to, że komponent ten szybko się psuje. Świeże młóto będzie też zdecydowanie tańsze niż podsuszone: wynika to z kosztów suszenia młóta. Kiszone młóto można traktować nie jako paszę objętościową, ale treściwą.
Co zawiera ten popularny komponent?
- wysoka zawartość łatwo strawialnego białka
- bogactwo soli mineralnych, które są budulcem kości i uzębienia zwierząt
- mikro i makroelementy
- witaminy: A, E oraz z grupy B: B1, B2, B4, B5
Zalety stosowania młóta browarnianego w żywieniu bydła
Podawanie młóta krowom na początku lub w środku laktacji przynosi najlepsze efekty w postaci zwiększonej wydajności produkcyjnej. Krowa chętnie pobiera dawki ze względu na wysoką smakowitość paszy, a tym samym zapewnia jej to odpowiednią porcję niezbędnego w okresie laktacji białka, witamin i soli mineralnych. Młóto doskonale rozkłada się w jelitach, dlatego jest zalecane zwierzętom mającym kłopoty z trawieniem pokarmów. Warto tu podkreślić, że nie dla wszystkich grup krów, młóto będzie tak samo korzystne. Szczególnie ostrożnym należy być przy skarmianiu krów zasuszonych, które nie potrzebują wysokobiałkowej paszy. Nadmiar młóta może też niekiedy prowadzić do biegunek, dlatego tak istotne jest przestrzeganie dawek. W okresie laktacji, dawka ta nie powinna przekraczać 7-8 kilogramów na sztukę dziennie. Przekroczenie zalecanej dawki powoduje obniżenie zawartości tłuszczu w mleku i problemy okołoporodowe. Ogromna zaletą stosowania młóta browarnianego jest niskie ryzyko skażenia mytotoksynami. Podczas produkcji piwa, ziarna są bardzo starannie selekcjonowane, dlatego w efekcie komponent w postaci młóta jest jednym z najbezpieczniejszych, jeśli chodzi o ewentualne skażenia. Cena młóta nie jest wygórowana. Tańsze będzie oczywiście młóto świeże, ale warto pamiętać, że trzeba je podawać od razu. Dostępność w ciągu roku jest ograniczona – kampania piwowarska jest charakterystyczna dla okresu letniego, co związane jest z dojrzewaniem zboża. Młóto w postaci suszonej lub kiszonej można magazynować dłużej, dlatego korzystnym działaniem będzie zmagazynowanie zapasów. Młóto można podawać z kiszonkami z traw lub z kukurydzy oraz z wysłodkami buraczanymi, ale tak jak było to powiedziane powyżej, konieczne jest ścisłe przestrzeganie dawek porcjowych.
Najnowsze komentarze