Poznaj najdroższe substancje i materiały na świecie

Najcenniejsze substancje świata

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie są najdroższe substancje świata? Wiele osób zadaje sobie podobne pytania. Odpowiedź znajdziesz w tym artykule. Wiele z wymienionych niżej substancji i materiałów są cenniejsze niż złoto. Zapraszamy do lektury,

Najdroższe substancje świata

Oto lista substancji, które są uznawane za najdroższe na świecie:

  1. Szafran – ponad 30 zł za gram. Szafran to najdroższa przyprawa na świecie, której uprawa przynosi wiele wyzwań i trudności. Suszenie również nie jest łatwe, co niewątpliwie ma wpływ na wysoką cenę szafranu. Ceny mogą być różne, w zależności od jakości przyprawy oraz producenta. Nierzadko jednak za jeden gram trzeba zapłacić ponad 30 zł.
  2. Kawior z bieługi – nawet 140 zł za gram. Czarny kawior to przysmak, który uważany jest za przeznaczony dla bogatych. Faktycznie, nie każdy może przeznaczyć ponad 140 zł na jeden gram czarnego kawioru. Jest on robiony z ikry ryby która nazywa się bieługa.
  3. Platyna – ponad 100 zł za gram. Chociaż wielu osobom kojarzy się głównie z jubilerstwem, nie jest to jedyne zastosowanie platyny. Ten metal szlachetny wykorzystuje się również w medycynie czy elektronice.
  4. Rod – ponad 150 zł za jeden gram. Rod jest pierwiastkiem chemicznym i metalem szlachetnym. Odkryto go w 1803 roku.
  5. Róg nosorożca – około 430 zł za jeden gram. W sproszkowanej formie jest stosowany dla celów leczniczych. Chęć zysku sprawiła, że nosorożce są zagrożone wyginięciem, ponieważ ludzie cały czas na nie polują.
  6. Herbata Da Hong Pao – ponad 5000 zł za jeden gram. Jesteś miłośnikiem herbaty? Na pewno chciałbyś spróbować Da Hong Pao, jednak cena zdecydowanie nie zachęca. Herbata ta pochodzi z Chin, a jakość liści jest naprawdę wysoka na co wpływ ma gleba.
  7. Jad skorpiona Leiurus – ponad 41 000 za jeden gram. Dlaczego śmiercionośny jad jest tak cenny? Według niektórych badań, może być pomocny w leczeniu nowotworów. Zdobycie jadu nie jest łatwe, co także wpływa na dużą kwotę.

Author: lilja.pl