Telewizor Smart TV – czym się wyróżnia? Co umożliwia?

Smart TV to rozwiązanie, które pojawia się w coraz większej liczbie telewizorów i zwraca uwagę niejednego potencjalnego klienta. Czym właściwie różni się Smart TV od zwykłego telewizora i czy warto kupić model z tym rozwiązaniem?

Smart TV – czym różni nie od tradycyjnego telewizora?

Najważniejsze zalety telewizora Smart TV?

Jakie są rodzaje systemów operacyjnych w telewizorach Smart TV?

Najpopularniejsze aplikacje na telewizory Smart TV

Ile trzeba zapłacić za telewizor Smart TV?

Czy warto kupić telewizor Smart TV?

Smart TV – czym różni nie od tradycyjnego telewizora?

Telewizory z funkcją Smart TV umożliwiają przede wszystkim znacznie łatwiejsze, bardziej intuicyjne i wygodne korzystanie z różnego rodzaju aplikacji, takich jak YouTube, Skype czy Facebook. Znacznie łatwiej także przegląda się z ich pomocą Internet. Urządzenia te sterowane są pilotem, choć coraz więcej modeli umożliwia stworzenie w domu sieci inteligentnych urządzeń i sterowanie telewizorem na przykład z poziomu smartfona. Wiele modeli umożliwi także stosowanie sterowania głosowego, jak i reakcję urządzenia na proste gesty. Pod tym względem telewizory Smart wpisują się w coraz silniej obecny na światowym rynku trend projektowania inteligentnych urządzeń, których obsługa jest intuicyjna i prosta.

Smart TV od zwykłego telewizora różni się przede wszystkim większą ilością funkcji. Jego działanie nie ogranicza się wyłącznie do odtwarzania dźwięku i wyświetlania obrazu. Bardzo charakterystyczną cechą TV Smart jest szybki i wydajny procesor, duża pamięć wewnętrzna, Wi-FI, Bluetooth i własny system operacyjny. Szczególnie ten ostatni w połączeniu z wydajnymi podzespołami telewizora pozwala na znaczne poszerzenie funkcjonalności urządzenia. Smart TV posiada rozwiązania, których nie ma co szukać w tradycyjnych modelach telewizorów. Można na nim bez problemu przeglądać media społecznościowe, korzystać z komunikatorów, surfować po sieci. Sprawdź bogatą ofertę Smart TV na https://www.neonet.pl/technologie/smart-tv.html

Najważniejsze zalety telewizora Smart TV?

Lista zalet telewizora z Smart TV w dużej mierze zależy od konkretnego modelu, natomiast zwraca uwagę przede wszystkim:

 • możliwość uzyskania dostęp do internetu i sprawnego z niego korzystania
 • zainstalowana przeglądarka internetowa
 • lista aplikacji takich jak YouTube, Skype, Netflix, HBO GO itp.
 • lista komunikatorów internetowych,
 • możliwość rozpoznawania głosu (nie w każdym telewizorze Smart TV),
 • rozpoznawanie gestów (jeszcze jest to stosunkowo wąska grupa Smart TV),

Jakie są rodzaje systemów operacyjnych w telewizorach Smart TV?

Smart TV pracować może pracować na różnych oprogramowaniach, wielu producentów stawia na stworzenie własnego systemu operacyjnego, natomiast na rynku obecnie dominują przede wszystkim:

 • Tizen TV –system jest podstawą całej platformy Smart Hub wykorzystywanej przez markę Samsung; stanowi bazę kilkuset aplikacji, w tym YouTube, HBO GO, Ipla, Netflix, Player czy Eleven Sport; system oceniany jest bardzo pozytywnie ze względu na bezproblemową pracę urządzeń, a także możliwość połączenia telewizora i smartfona (nie tylko tej samej marki);
 • WebOS TV – z tego oprogramowania korzysta marka LG; system cechuje się prostą i intuicyjną obsługą, a także szybkością działania, co przekłada się na bardzo pozytywne oceny ze strony użytkowników; minusem jest ograniczona liczba aplikacji w stosunku do tego, co proponuje konkurencja;
 • Android TV – z oprogramowania tego korzysta obecnie Sony, Sharp, a także Philips. Plusem jest system Google, który daje dostep do bardzo dużej bazy aplikacji przez sklep Play. Plusem jest także niemała baza gier na telewizor.

Najpopularniejsze aplikacje na telewizory Smart TV

Smart TV pozwala na korzystanie z różnych aplikacji. Wiele zależy przede wszystkim od systemu operacyjnego i bazy aplikacji, którą on udostępnia. Często podstawowy pakiet aplikacji udostępniany jest bezpłatnie, natomiast jeśli masz tylko ochotę możesz wykupić pakiet (np. Smart Hub Samsung), który umożliwi ci korzystanie z jeszcze szerszej oferty aplikacji. Do najpopularniejszych, dostępnych właściwie na wszystkich Smart TV, aplikacji należą:

 • Netflix,
 • VOD,
 • HBO GO,
 • Ipla,
 • Youtube
 • Facebook,
 • Twitter,
 • Skype.

Ile trzeba zapłacić za telewizor Smart TV?

Oferta telewizorów Smart TV jest bardzo zróżnicowana. Wbrew pozorom rozwiązania to nie jest wyjątkowo kosztowne. Za około 1000 zł kupisz najprostszy telewizor tego typu. Będzie to jednak odbiornik LED z HD Ready, jeśli więc zależy ci na naprawdę dobrej jakości obrazu, musisz za telewizor wydać nieco więcej. Cena zależy w dużej mierze nie tyle od obecności rozwiązania Smart Tv, co od wykorzystywanej technologii, ale i rozmiaru ekranu. Na https://www.neonet.pl/ szybko możesz porównać ceny analogicznych telewizorów z lub bez Smart TV i przekonać się, że różnica cenowa jest naprawdę niewielka. Naprawdę dobry, 43-calowy telewizor z 4K Ultra HD znajdzie za nieco mniej niż 2000 zł. Oczywiście im bardziej rozbudowane są twoje wymagania, tym bardziej będzie rosła cena telewizora. Za najnowsze modele ze Smart TV można zapłacić znacznie ponad 5000 zł.

Czy warto kupić telewizor Smart TV?

Smart TV to rozwiązanie, które cieszy się zdecydowanym poparciem ze strony użytkowników. Właściwie każdy, kto posiada taki telewizor zarekomenduje ci to rozwiązanie. Smart TV powoli zaczyna być standardem, obecnie różnice dotyczą głównie poziomu zaawansowania całej tej funkcjonalności. Jeśli chodzi o największe zalety, które skłaniają do takiego zakupu, to oczywiście:

 • łatwy i szybki dostęp do szerokiej oferty aplikacji, komunikatorów oraz mediów społecznościowych,
 • bezproblemowe przeglądanie Internetu na ekranie telewizora
 • łatwa obsługa najpopularniejszych platform streamingowych oferujących bardzo ciekawą bazę multimediów.

 

Author: lilja.pl