Wygląd i struktura adresu ip

Każdy adres IP ma swoją niepowtarzalną, unikalną strukturę służącą indentyfikacji urządzenia w sieci. Aby adresy IP nie powtarzały się ze sobą i każdy użytkownik posiadał swój identyfikator stworzono obszerny system konstruowania takich adresów IP.

Jak jest zapisywane twoje ip? Przede wszystkim warto wiedzieć, że każdy adres ma stałą i niezmienna długość trzydziestodwu bitową. W standardowej formie adresy IP są zapisywane w formie czterech liczb całkowitych dziesiętnych, od zera do dwustu pięćdziesięciu pięciu. Liczby te są oddzielone od siebie kropkami, przykładowe IP zapisane w tym systemem wygląda tak: 123. 432. 34. 5. Początkowe liczby z lewej strony adresu oznaczają adres sieci, jest to tak zwana część sieciowa. Natomiast końcowe liczby, czyli cała reszta tworzy adres hosta, czyli adres komputera podłączonego do sieci.

Warto wspomnieć o tym, że ciąg tych czterech oktetów tworzących twoje ip jest unikalny i niepowtarzalny dla Twojego urządzenia, czy to jest router, czy komputer każde z nich ma swój adres IP, czyli niepowtarzalny identyfikator umożliwiający im komunikację z innymi urządzeniami w sieci.

 

Author: lilja.pl