Z wyprawą na Islandii

Islandia to kraj, który – choć tak daleki – kusi możliwością życia choć przez chwilę blisko natury
i przyjrzenia się tym dziełom, jakie stworzyła na wyspie. Przygotowując się do wyprawy, warto zapoznać się z tym, co można zwiedzić, by uprzyjemnić sobie czas, zobaczyć coś niezwykłego i poczuć się jak w zupełnie innym świecie.

Przemierzając Islandię

Choć tak oddalony od stałego kontynentu, kraj, jakim jest Islandia, jest przyjazny turystom, który wita chętnie i umożliwia im dostęp do zobaczenia większości z dzieł natury. Rozpoczynając swoje zwiedzanie Islandii, warto udać się do tych miejsc, które przyciągają turystów, a przy tym nie są zbyt tłoczne, jak na przykład:

Jezioro Thingvallavatn znajduje się w południowo-zachodoniej Islandii w Parku Narodowym Thingvellir, pod względem powierzchni jest największych jeziorem tego kraju. To jezioro tektoniczne, w którego okolicach przebiega granica płyt tektonicznych Euroazjatyckiej i Północnoamerykańskiej.
Kerid to wulkaniczne jezioro o długości 270 metrów i głębokości 55 metrów, znajdujące się wewnątrz krateru wulkanu Grimsnes. Ściany krateru są pokryte czerwonym piaskiem, w okresie letnim porasta je trawa i inna drobna roślinność.
Parująca dolina z gorącą rzeką Reykjadalur to uczczenie trzykilometrowej trasy, którą przechodzi się pieszo. Kąpiel w ciepłej rzece wpłynie odprężająco na ciało, a malownicze krajobrazy wokół jedynie pogłębiają uczucie trafienia do innego świata.
Seljavallalaug to opuszczony basen, w którym turyści mogą wymoczyć się w ciepłej wodzie, odpocząć i zrelaksować.
Wrak samolotu DC-3 w Solheimasandur to pozostałość po maszynie US Navy Douglas Dakota DC-3, która lądowała awaryjnie w 1973 roku. Kiedyś można było podjechać do niego samochodem, obecnie jedyną drogą dotarcia jest przejście kamienistym traktem prowadzącym z parkingu.
Kanion Fjadrargljufur to najpiękniejszy wyrzeźbiony przez rzekę kanion w kraju. Powstał na skutek erozji powodowanej przez przepływającą przez skały wodę spływającą z lodowców.

 

Author: lilja.pl