Dlaczego warto pomagać dziecku?

Choć nasze dzieci bardzo często sięgają po przedmioty plastyczne i tworzą swoje własne dzieła, to nie zawsze wiedzą jak wykonać niektóre elementy swoich prac. Wtedy często przychodzą po pomoc do osób starszych, aby wspólnie wykonać jakieś zadanie czy czynność. Dlaczego warto wtedy pomóc dziecku?

Wszelkie prace plastyczne, które wykonują nasze dzieci mają ogromne znaczenia dla ich zdrowia i prawidłowego rozwoju. Kiedy dziecko tworzy, rozwija się jego koncentracja, kreatywność, pomysłowość, uczy się w jaki sposób coś wykonać i jak jego działania wpływają na to, co tworzy. Ma przy tym duże poczucie sprawstwa, a cierpliwość, jaka jest potrzebna podczas takich prac z pewnością będzie owocować w przyszłości. Co więcej, zadania plastyczne pozytywnie wpływają również na motorykę małą i koordynację ręka-oko u naszych maluchów. Jak więc widać, każde zadania plastyczne mogą rozwijać nasze dzieci i bardzo wiele wnieść do ich wychowania.

Co więc zrobić, jeśli nasze dziecko przyjdzie i zapyta jak wyciąć gwiazdki z papieru? Najlepiej, aby w takiej sytuacji pomóc dziecku. Jeżeli potrafimy, możemy samodzielnie nauczyć dziecko wycinania kształtów o które prosi. Jeśli nie mamy takich zdolności, możemy sprawdzić w internecie jak wykonać jakieś zadanie i wspólnie z dzieckiem spróbować powtórzyć je. W ten sposób nie tylko nauczymy dziecko jak radzić sobie z problemami, jak szukać pomocy, ale pokażemy, że nawet dorosły nie potrafi wszystkiego i wtedy nie załamuje się, ale zaczyna uczyć. To bez wątpienia bardzo ważne dla każdego dziecka.

Author: lilja.pl